» عنوان : آموزش تصویری مدلسازی و تحلیل سد وزنی با Ansys

تعداد صفحات : ۴۶

تهیه کننده : مهندس بهادرنژاد

 

انسیس (ansys)

نرم افزار مهندسی ANSYS محصولی از شرکت ANSYS Inc  می باشد. انسیس یک ابزار تحلیلی است که از روش اجزا محدود جهت مدل سازی و تحلیل استفاده می کند. مهندسان و طراحان با کمک نرم افزار تحلیلی ANSYS قادر اند تا به سادگی بهینه سازی ساختاری، حرارتی، دینامیکی، تعادل وزنی و عملکردی و همچنین شبیه سازی های مُد ارتعاشی و ضریب اطمینان و ایمنی را در طرح‌ هایشان گام به گام اعمال کنند.

طراحان نرم افزار شبیه ساز انسیس معتقد هستند که این نرم افزار کاربردی تا ۳۲ سال آینده می تواند پاسخ گوی تمامی نیاز های طراحی کاربران انسیس باشد. اگر شما یکی از کاربران نرم افزار محبوب کتیا هستید شاید جالب باشد که بدانید نرم افزار ANSYS می تواند از خروجی catia  استفاده نموده و از فرمت های رایج هندسی و برداری مانند SAT و Para solid پشتیبانی کند. نرم افزار ANSYS از اجزای تک واحدی تا مجموعه های بزرگ و پیچیده و حتی سیستم های کامل را با کلیه نماهای سه بعدی CAD به یک محصول یا سیستم مجازی کامل و قابل توسعه تبدیل می سازد.

سیستم شبیه‌سازی انسیس از چهار تابع مختلف با قابلیت های کاربردی مختلف تبعیت می نماید که از مُدل های اضافی، پلاگین های CAD و اتصالات متحرک می باشند و به گونه ای  طراحی شده اند تا کلیه نیازهای کاربران خاص را نیز برآورده سازند.

مقایسه‌ دو نرم‌افزار محبوب اجزای محدود ABAQUS و ANSYS

در بررسی مقایسه این دو نرم‌افزار از روش اجزاء محدود برای حل مسائل بهره می‌برند و در واقع این موضوع یکی از اصلی‌ترین شباهت‌های این دو نرم‌افزار است. اگر با انسیس و آباکوس کار کرده باشید کاربری Abaqus بهتر خواهد بود. محیط کاربری روان، ساده و با قابلیت مدل‌سازی دقیق قطعات پیچیده، توانسته برتری خود را در اولین فاکتور به ANSYS تحمیل کند. بدون شک مدل‌سازی و طی کردن پروسه حل یک مسئله در آباکوس بسیار راحت تر و روان تر از انسیس بوده و کاربر با سردرگمی به مراتب کمتری در بین ماژول‌ها و گزینه‌های پیش‌رو مواجه خواهد شد.

اگر در حیطه مکانیک شکست و تحلیل ترک به روش XFEM فعالیت می‌کنید، کفه ترازو در سمت Abaqus سنگین‌تر است و انسیس چندان به شما کمک نخواهد کرد. در حوزه مواد هوشمند قضیه کاملا برعکس است، برای مدل‌سازی این مواد در آباکوس به کدنویسی نیاز خواهید داشت در حالی که در ANSYS امکاناتی برای تحلیل این دسته از مواد گنجانده شده است.

به شکل کلی Abaqus را در تحلیل‌های غیر خطی و همچنین مسائل وابسته به زمان باید بسیار محبوب‌تر از انسیس دانست. همچنین، ابتکار عمل این نرم‌افزار در ارائه حلگر FSI (اندرکنش بین سازه و سیال مانند برخورد امواج آب به پایه سکوهای نفتی) برای اولین بار در نسخه ۶.۸ سبب شد تا کاربران این حیطه نیز بتوانند از امتیازات مدل‌سازی اجزای محدود در مسائل خود بهره مند شوند. اما پای مسائل استاتیک ی (تفاوت و شباهت‌های مسائل استاتیک ی، شبه استاتیک ی و دینامیکی) که در میان باشد، ANSYS برنده میدان است و بسیاری از کاربران دقت جواب‌های آن را در مقایسه با آباکوس، بالاتر می‌دانند.

 

 

مطلب مرتبط
نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 152
  • 6,977
  • 15,074
  • 40,226