» عنوان : جزوه آموزش نرم افزار آباکوس – Abaqus

تهیه کننده : مهندس سورگی

تعداد صفحات : ۲۱۱

توضیحات

افزایش روز افزون نیازهای بشر رای برآورده ساختن آنها، منجر به به خلق مسائل تازه و پیچیده ای در در همه زمینه های علمی و فنی شده که حوزه مهندسی مکانیک و سازه نیز از این امر مستثنی نبوده است .

در اغلب موارد ، نیاز به طراحی و تحلیل قطعات با هندسه و اخیرا خواص پیچیده تحت بار گذاری های نامنظم است که بکارگیری روش های کلاسیک موجود در اغلب (به عنوان مثال تئوری الاستیسیته در مورد توزیع تنش ) منجر به یافتن معادلات حاکم بسیار پیچیده با شرایط مرزی و اولیه متنوع است  که عملا حل این معادلات از روش تحلیلی راغیرممکن می سازد .

از همین روست که روش های عددی متنوعی برای حل معادلات دیفرانسیل حاکم  به سیستم ها ایجاد و امروزه به طرز وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به نوع روش عددی مورد استفاده و نوع المان بندی، روشهای مختلفی نظیر حجم محدود ، اجزاء محدود  ، تفاضل محدود و … حاصل شده است.

هر کدام از روشهای فوق الذکر، در قالب نرم افزارهای متنوع به کاربران عرضه می شوند . روشی  که در اغلب مسائل مکانیک جامدات مورد استفاده قرار می گیرد روش اجزاء محدود است که  در قالب نرم افزارهایی چون Nastran ، Abaqus ، Ansys و … قابل استفاده است.

در این پروژه قصد بر آن است تا با نرم افزار ABAQUS/CAE آشنا شده و چند نمونه مثال جهت نشان دادن قابلیتهای این نرم افزار تحلیل شود.

فصل اول – آشنایی یا اجزاء محدود

مقدمه

معمولا مهندسان و فیزیکدان ها یک پدیده فیزیکی را به وسیله دستگاهی از معادلات  دیفرانسیل معمولی ویا پاره ای که در محدوده خاصی صادق است و شرایط مرزی و آغازین مناسبی را تامین می کند توصیف می کنند . در واقع یک معادله دیفرانسیل با شرایط مرزی و اولیه مورد نیاز خود یک مدل ریاضی کامل از یک پدیده است .

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 188
  • 2,234
  • 9,171
  • 49,245