ضریب پواسون و مدول الاستیسیته در اکسل

 

ضریب پواسون :

طبق تعریف برای موادی که تحت بار محوری ساده قرار می گیرند نسبت تغییر شکلهای نسبی (کرنش) جانبی به کرنش های محوری در محدوده ارتجاعی، ضریب پواسون نام دارد. ضریب پواسون اغلب برای بیشتر محاسبات طراحی بتن مورد نیاز نیست، لیکن به هر حال در تحلیل سازه هایی نظیر تونلها، سدهای قوسی و سایر سازه های نامعین استاتیکی کاربرد دارد.

در بتن های مختلف ضریب پواسون اغلب بین ۰/۱۵ تا ۰/۲ تغییر می کند. بررسیها نشان می دهند که ارتباط ثابتی بین ضریب پواسون و مشخصات بتن، نظیر نسبت آب به سیمان، سن عمل آوری و دانه بندی سنگدانه وجود ندارد. به هر حال ضریب پواسون در بتن های با مقاومت زیاد کمتر، و در بتن های خیس واشباع و بتن هایی که تحت بارگذاری دینامیکی قرار دارند بیشتر است.

 

مدول الاستیسیته :

مدول الاستیسیته یا مدول یانگ به نسبت تنش به کرنش مواد جامد خطی در پایین‌تر از استحکام تسلیم گفته می‌شود که در این حالت قانون هوک صادق بوده و مادیولس الاستیک ثابت است. مدول یانگ سنگ همانند مقاومت با توجه به نرخ بار وارده می‌تواند از نوع استاتیکی یا دینامیکی باشد. مدول الاستیسیته دینامیکی بیشتر از استاتیکی است ولی هرچه سنگ مقاومت بیشتری داشته باشد این دو مقدار به هم نزدیکترند. مدول الاستیسیته دینامیکی به سرعت انتشار امواج و در نتیجه به نوع سنگ، بافت، چگالی، روزنه‌داری، میزان تنش وارده و مقدار آب و غیره بستگی دارد. مدول یانگ به عواملی چون دما، سرعت بارگذاری فرکانس، نوع تست و … نیز وابسته می‌باشد.

مدول الاستیسیته (E) یا همان مادیولس یانگ برابر است با نسبت تنش بر کرنش ایجاد شده به واسطهٔ تنش وارده بر جسم در حالتی که جسم در ناحیه الاستیک قرار گرفته باشد. واحد مادیولس الاستیسیته در SI پاسکال (هم واحد با تنش) می‌باشد.

 

این فایل اکسل برای مهندسین بیشتر کاربرد دارد که در گزارش نویسی استفاده میکنند ، برای دریافت بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید .

 

 

مطلب مرتبط
نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 2
  • 8
  • 558
  • 2,966
  • 16,921