تحلیل و طراحی پی برج میلاد

 

برج میلاد تهران نام برج مخابراتی چند منظوره‌ای است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به‌شمار می‌آید. برخی بر این باورند که این برج روی سامانه گسل شهرک غرب ساخته شده‌است.

پی برج میلاد به عنوان یک عضو کلیدی در انتقال کلیه نیروهای سازه اصلی به زمین نقش مهمی را ایفا نموده به طوریکه تنها طراحی متناسب این عضو می تواند پایداری مورد نظر برای چنین سازه مرتفع و مهمی را فراهم نماید با عنات به ابعاد محدود مقطع شافت در تراز ۰.۰۰ و نیاز به توزیع بار وارده تناسب با تنش مجاز خاک در سطح گسترده تری روی زمین از پی یکپارچه دایروی در پایین و از سازه انتقالی به منظور انتقال وتوزیع بار پایه شافت روی پی یکپارچه استفاده شده است. در این مقاله بخش های مختلف پی بارگذاری ، بررسی اندرکنش خاک و سازه نحوه مدلسازی تحلیل مبانی و فلسفه طراحی پی بیان شده و استفاده از سیستم پس کشیدگی به منظور کنترل کشش های بزرگ در بتن بدنه پی یکپارچه و همچنینی استفاده از میلگرد برای جذب سایر تنش های داخلی سازه تشریح شده است . در این مقاله به نحوه اجرای کنترل ونگهداری از بتن های حجیم این قسمت سازه اشاره ای نشده که چنانچه توفیق حاصل شد به جزییات در این مقاله جداگانه ای پرداخته می شود .

 

مشخصات کلی پی

پی برج به عنوان المان انتقال دهنده نیروهای سازه اصلی برج به زمین نقش بسیار مهمی را ایفا کرده به نحوی که طراحی مناسب آن ضمن انتقال مطمئن بارهای مرده زنده بار باد وزلزله به زمین از ایجاد نشست های نامساوی و واژگونی برج جلوگیری نموده و پایداری مورد نظر برای چنین سازه خاص مهمی را فراهم می نماید .

 

 

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 87
  • 1,480
  • 8,737
  • 49,621