عنوان : طراحی سدخاکی علویان با پلکسیس (Plaxis)

تهیه کننده : سعید سیف پور

مهندسی سد خاکی یکی از گرایش های مهندسی ژئوتکنیک است که در کشور ما بسرعت در حال پیشرفت می باشد . به علت وجود دره های گسله در کشورما و همچنین نیاز مبرم و روبه افزایش کشور به آب برای صنعت ، کشاورزی ، شرب و… یکی از بهترین و اقتصادی ترین راه ها استفاده از سد خاکی برای ذخیره و نگهداری آب در پشت سدها می باشد امروزه مهندسین این مرز و بوم توانسته اند در طراحی سدخاکی با موفقیت سدهای برزگی مثل سد کرخه ؛ سد دز و… را با موفقیت اجرا و به بهره برداری برسانند.

سدخاکی علویان ؛ سدی در استان آذربایجان شرقی، ۳ کیلومتری شمال شهر مراغه و در نزدیکی روستای علویان است.این سد بر روی رودخانه صوفی‌چای احداث شده‌است و آب آشامیدنی شهرستان‌های مراغه، میاندوآب، بناب، عجب‌شیر و ملکان را تأمین می‌کند.سد علویان از نوع سدهای خاکی است و هستهٔ آن رسی می‌باشد. عملیات احداث این سد از سال ۱۳۶۹ آغاز شده و در سال ۱۳۷۴ به بهره‌برداری رسیده‌است. طول تاج سد علویان ۹۳۵ متر، عرض آن ۱۰ متر است و ظرفیت گنجایش آن ۶۰ میلیون مترمکعب می‌باشد.

این پروژه کلاسی که برای درس مهندسی سدخاکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعت آب و برق تهیه شده در دو قسمت ارائه شده است . قسمت اول سعی نویسنده برای آن بوده که سد خاکی علویان را با استفاده از کتاب مهندسی خاکی ( دکتر خرقانی – مهندس فخاری) و نرم افزار طراحیه اولیه سد خاکی (Initial Design of Earth Dam) با فرض همگن بودن سد خاکی ، طراحی کند و در قسمت دوم این سد در برنامه Plaxis مدل شود و از خروجی ها با این برنامه برای طراحی سد استفاده شود و همچنین دستورهای برنامه  Plaxis و روند مدل کردن این سد در این برنامه بصورت یک راهنما در این قسمت آمده است .

 

تعداد صفحات : ۴۵

دانلود با لینک مستقیم

 

مطلب مرتبط
نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 143
  • 6,968
  • 15,065
  • 40,217