دستورالعمل انجام آزمون های آزمایشگاهی و صحرایی مکانیک سنگ

۹۶/۱۰/۱۶

نشریه شماره ۷۳۷

 

مقدمه

علم مکانیک سنگ در مقایسه با سایر علوم مهندسی کمابیش جدید می باشد. آزمایش های مکانیک سنگ که با انجام آن ویژگی های فیزیکی و مکانیکی سنگ به دست می آید نیاز به هماهنگی و شبیه سازی در مراحل اجرایی دارد. در نخستین کنگره بین المللی مکانیک سنگ این نیاز احساس شد و کمیته ای با هدف استاندارد کردن آزمون های آزمایشگاهی و صحرایی تشکیل شد. پس از چندین سال تلاش، منجر به چاپ نخستین مجموعه درباره روش پیشنهادی انجمن بین المللی مکانیک سنگ برای آزمایش و رفتارسنجی سنگ ها در سال ۱۹۸۱ شد. این تلاش همچنان ادامه دارد.

هدف
انجام پروژه های عمرانی در سنگ، در کشور ایران در حال افزایش است. بنابراین مطالعات ژئوتکنیکی برای ساخت سازه در سطح و درون سنگ افزایش یافته است. از این رو، ایجاد هماهنگی در مراحل تهیه نمونه، اجرای آزمایش و گزارش آزمایش امری ضروری است، تا سفارش دهنده آزمایش (کارفرما)، مجری آزمایش (پیمانکار) و مفسر نتایج آزمایش (مشاور) از یک روش مشخص پیروی کنند.

دامنه کاربرد
تهیه دستورالعمل همسان برای انجام آزمون های آزمایشگاهی و صحرایی مکانیک سنگ ، نخستین گام ، برای هماهنگی فعالیت های اجرایی خواهد بود. در تهیه این دستورالعمل از جمع بندی دستورالعمل های بین المللی و کشوری استفاده شده است تا دستورالعملی یکسان برای کشور تدوین و منتشر شود.

 

 

 

مطلب مرتبط
نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 93
  • 5,737
  • 13,881
  • 38,397