عنوان : مبانی معرفی نرم افزار فلک دو بعدی FLAC 2D و مدل سازی مسئله

تهیه کننده : مهندس علیزاده

مقدمه

در این بخش ابتدا نرم افزار FLAC 2D معرفی میگردد. مزایا محدودیتها و روش کار با آن به طور خلاصه توضیح داده میشود و در ادامه توضیحاتی در مورد روش مدلسازی در آن داده میشود. یکی از روشهای مطالعه و بررسی عملکرد رفتار استاتیکی و دینامیکی سازههای خاکی و سنگی استفاده از روشهای عددی میباشد. در گذشته محققان ترجیح میدادند از مدلهای آزمایشگاهی و روشهای تحلیلی استفاده نمایند، ولی با گسترش روشهای عددی و استفاده از رایانه ها با قدرت پردازش بالا، کاربرد روشهای عددی در حل مسائل ژئوتکنیکی از جمله تحلیل پاسخ دینامیکی سازههای خاکی، در سالهای اخیر توسعه زیادی یافته است. به عبارت دیگر، امروزه روشهای عددی جزء فراگیرترین و پرکاربردترین روشها در ژئوتکنیک میباشند که با استفاده از این روشها میتوان جزئیات تنش و تغییر شکل را در نقاط مختلف یک مدل تعیین کرد. از جمله این روشهای عددی به روش اجزاء ضمنی و روش تفاضل محدود صریح اشاره کرد. FLAC 2D برنامه تفاضل محدود است که برای کاربردهای ژئوتکنیک گسترش یافته است. این نرم افزار توسط شرکت Itasca در سال ۱۸۹۱ به بازار آمد

نرم افزار FLAC که دارای قابلیت های فراوان از جمله در نظر گرفتن اندرکنش خاک و سازه، محاسبه تغییر شکلهای بزرگ، مدلهای رفتاری مختلف خاک، در نظر گرفتن فشار آب حفرهای، میباشد.

FLAC بسته نرم افزار بر مبنای روش تفاضل محدود است که میتواند برای شبیه سازی رفتار سازههای خاکی، سنگی و یا موارد دیگری که در زمان تسلیم ممکن است به حالت پلاستیک برسند، مورد استفاده قرار گیرد. محیط و مصالح مورد نظر به وسیله المان هایی که با هم یک شبکه را تشکیل میدهند، ایجاد و شبیه سازی میشود. هر المان تحت نیروهای اعمال شده و شرایط مرزی مسئله و با توجه به مدل رفتاری در نظر گرفته شده، ممکن است دارای رفتار تنش-کرنش خطی و یا غیرخطی باشد و مصالح میتوانند به سطح تسلیم رسیده و پلاستیک شوند و نیز شبکه المان میتواند تغییر شکل دهد. از آنجایی که تحلیل در این نرم افزار بر مبنای روش آنالیز لاگرانژی انجام میشود شرایط پلاستیک و ناپایداری میتواند با دقت زیادی مدل شود.

تعداد صفحات : ۳۱

دانلود با لینک مستقیم

مطلب مرتبط
نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آمار

  • 0
  • 218
  • 7,001
  • 14,600
  • 37,605